Mevsimsel Geçişlerde Beslenme

                 

    

MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİNDE BESLENME
Değişen hava koşulları ile birlikte metabolizmamız da bu koşullara uyum sağlamak için değişir ve çeşitli hormonlar salgılar. Bu değişimlerle birlikte hormonlara bağlı olarak mevsim geçişlerinde iştahta da farklılıklar olabilir. Bu koşullarda dikkat edilmesi gereken değişen hava şartları ile birlikte farklılık gösteren beslenme saatleri ve beslenme tarzının yeniden ayarlanmasıdır.
Yapılan araştırmalara göre mevsim geçişlerinde yapılan en büyük beslenme hataları kişilerin abur cubur gibi yüksek kalorili besin seçimi yapmaları. Bunun sebebi mevsimsel geçişlerde insülin hormonunun ani yükselip düşüşlerinin olabileceği kanıtlanmıştır. İnsülin salgısındaki ani değişimler kişilerde aşırı tatlı ve yeme isteğinin krize dönüşmesine neden olabilir. Ancak bunun önüne geçebilmek için size önereceğim Sağlıklı KAÇAMAKLARI asla hayatınızdan çıkarmayın,
 
*Bir bardak Ayran ile kepekli bir sandviç
*3-4 adet kuru kayısı veya kuru Erik ile 5-6 adet çiğ Badem
*Bir kase yoğurdun içine doğrayacağınız bir meyve
*Bir avuç Fındık ile taze sıkılmış meyve suyu
*Bir bardak süt ile yarım adet Muz
*Yarım paket kepekli bisküvi ile 1 bardak Kefir
*20 gr. kadar Yaban Mersini ve 1 avuç kadar Beyaz Leblebi
 
NOT: Bu öğünleri ufak atıştırmalıklar olarak ana öğünlerinizin arasında tüketin ve asla 3 saatten fazla aç kalmayın.
Hava değişimleri kişilerin üzerinde psikolojik gerginlik yaratabilir. Yediklerinize dikkat ederek ve hareketinizi arttırarak açık havada yarım saatlik yürüyüşler yaparsanız hem daha zinde olursunuz hem de metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlarsınız. Unutmayın ki sağlıklı yaşam için beslenme bir yaşam tarzıdır.
 

© 2011 İnteraktif Diyet - Tüm Hakları Saklıdır.