Gebelikte Beslenme

 

GEBELİKTE BESLENME
Gebelikte bebek annenin aldığı besin öğelerinin plesenta ile döle taşınması ile büyür. Bu nedenle anne kendi gereksinimine ek olarak bebeğin gereksinimini de düşünerek besin tüketmelidir. Bunun sonucunda da bebek normal olarak büyüyüp sağlıklı olarak doğmaktadır.
Yapılan bir araştırma sonucu yeterli ve dengeli beslenen kadınlardan doğan çocukların %94’ünün sağlık durumu iyi, %3’ünün orta ve %3’ünün de kötü olduğu görülmüştür. Ayrıca gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenen kadınlarda ölü doğumların, prematüre ve konjenital bozukluklarla doğanların sayısı dengeli beslenen kadınlardan daha çoktur.
Gebe olan bireyin yaşamsal ve fiziksel aktivite düzeyine göre gerekli enerjinin yanında dölün büyümesi, plesenta ve diğer gebelik için gerekli dokuların sentezi için harcanan enerji kadar enerji almalıdır. Bu şekilde normal kilolu olan gebeler hamilelik boyunca ortalama 10-14 kg almalıdır. Gebeliğe başlangıçta zayıf olanlar ortalama 18kg, şişman olanlar ise ortalama 7 kg almalıdır.
ENERJİ= Gebeliğe başlangıç kilosu normal olay bireyler için ilk 3 ay ihtiyacından 150 kcal, 4-9 ay arasında ise 300 kcal ek almalıdır.Gebeliğe başlangıçta eğer birey şişmansa gebelik döneminde ek enerji verilmez. Gebelik öncesi zayıf olan bireyler ise ilk 3 ay 250 kcal, 4-9 ay arasında ise ek 300 kcal enerji almalıdır.
PROTEİN=Gebe olmayan bireylerin günlük 50-60 gram protein tüketmesi gerekli iken, gebelik döneminde 70-80 gram protein tüketmeleri gerekmektedir.
Gebe olan bireyler besinleri tüketirken porsiyonlarda da ek tüketimlerde bulunmalıdır. Aşağıdaki tabloda porsiyon ekleri bulunmaktadır.

BESİN GRUPLARI
NORMAL
GEBELİK İÇİN EK
Et, kurubaklagil, yumurta
2 porsiyon
+1 porsiyon
Sebze ve meyve
5-6 porsiyon
+1-2 porsiyon
Süt ve süt ürünleri
1-2 porsiyon
+1 porsiyon
Tahıllar
3- 6 dilim
Hiç veya +1 dilim

TAVSİYELER
  • Besinlerin hazırlanması, pişirilmesi, saklanması ve servisinde sağlık kurallarına uyulmalıdır.
  • Sebze ve meyveler ilaç kalıntılarından temizlenmelidir.
  • İyotlu tuz kullanılmalıdır.
  • Çay, kahve, kola gibi fazla miktarda kafein içeren içecekler bebeğin sağlığını olumsuz etkileyeceğinden içilmemelidir.
  • Kızartmadan sakınılmalıdır.
  • Gebeliğin ilk döneminde öğün sayısı artırılarak miktarlar azaltılmalıdır.
  • Vücutta ödem olmaması için tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır.
  • İlaç, alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
  • Besin çeşitliliğine özen gösterilmelidir.
  • Su tüketimine özen gösterilmeli en az 8-10 bardak tüketilmelidir. Kabızlık sıkıntısı olan bireyler bilhassa su tüketimini artırmalıdır.
 
 

 

© 2011 İnteraktif Diyet - Tüm Hakları Saklıdır.