Ev Hanımları Obez Olma Yolunda

EV HANIMLARI NEDEN OBEZ OLMA YOLUNDA?
Obezite; genetik ve çevresel etkenler sonucu fazla alınan kiloyla ilişkili kronik bir hastalıktır. Kronik hastalık ise bir hastalığın uzun süre devam etmesi demektir. Günümüz toplumunda obezitenin kronik bir hastalık olarak değerlendirilmesinin nedeni ise insanların daha tam olarak bu konuda bilinçlenmeyip, zayıflama konusunda adım atmamaları. Oysaki elimizdeki şartlar obezitenin akut bir hastalık olabilmesini çok kolay sağlamaktadır.
Obezitenin büyük bir halk sağlığı sorunu olduğu herkes tarafından bilinmekte. Halk sağlığının kelime anlamına baktığımızda; hastalıklar oluşmadan önce önlemek, yaşam standardını artırmak, yaşam süresini uzatmak gibi ifadeler yüklüdür. Peki neden o zaman biz obezite oluşmaması için öncesinde önlem almıyoruz.
Son yıllarda obezite görülme sıklığı artmakta, bu durum bireyleri, sosyal medya, yardımcı kuruluşları bir an önce harekete geçirmeye teşvik etmektedir. Çocukluk çağında alınan önlemler ilerleyen yaşta bu riski en aza indirmektedir. Yetişkin obez bireylerde ise bireysel olarak kilo değerlendirmesi yapıldıktan sonra uygun beslenme örüntüleri oluşturulması hastalık yükünü ortadan kaldırmakta, ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.
Türk toplumunda yapılan bir araştırma sonucu ev hanımlarında obezitenin görülme sıklığı çalışan bayanlara göre daha fazladır. Bunun nedenleri;
· Fiziksel aktivite yetersizliği
· Mutfakta harcadıkları uzun zaman sonucu sık atıştırmalar
· Televizyon karşısında uzun zaman geçirmeleri
· Yiyeceklere ulaşım kolaylığı
· Öğün bazında beslenmemeleri
· Altın günlerinin sıklığı ve bu günlerde çok kalorili çok çeşit besin olup hepsini yeme isteği.
Oysaki bu tip nedenleri ortadan kaldırmak çok kolay. Örneğin zaman konusunda hiçbir sıkıntıları olmayan bayanların günlük 30-45 dakika yürüyüş yapmamaları için hiçbir nedenleri yok. Mutfaktaki atıştırmalıklar yerine ana ve ara öğünlerde kendilerine sofra kurup tam olarak yeterli ve dengeli besin tüketmeleri hem acıkma hislerini hem de fazla miktarda enerji alımını ortadan kaldıracaktır. Altın günlerine gitmeden evlerinde yemek yemeleri, ya da gittikleri yerde en sağlıklı besini tercih edip yeterli miktarda tüketmeleri durumunda besinlerin kandırmalarını ortadan kaldıracaktır.
O zaman hemen kilo kontrolünüzü yaptırıp yeterli ve dengeli beslenmeye başlayınız. Bu şekilde hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmakta hem de sağlıklı toplumları oluşturmada destek olmaktayız.
 

 

 

 

© 2011 İnteraktif Diyet - Tüm Hakları Saklıdır.