Obeziteyle Mücadele Hareketi

 

Diyet Programım
                                 SAĞLIK BAKANLIĞI OBEZİTE İLE MÜCADELE HAREKETİNE START VERDİ…
 
    OBEZİTE en basit şekliyle sağlığı bozacak kadar kilolu olmak olarak tanımlanabilir. Kişinin aşırı kilolu olması çeşitli sağlık sorunlarına sebep olduğu gibi yaşam kalitesini de düşürmektedir. Dünya sağlık Örgütüne göre Beden Kütle İndeksi (BKI) 30 un üzerinde olan kişiler Obez olarak sınıflandırılıyor. BKI’si 40’ın üzerinde olan bireyler ise Morbid (Hastalıklı) Obez kabul ediliyor. Beden Kütle İndeksi kilogram olarak ağırlığın metre cinsinden boyun karesine bölünmesi ile bulunur. Nadiren kullanılan ilaçlar yada hastalıklar (hipotroid v.s. gibi) sebebiyle oluşabilse de çoğunlukla yanlış beslenme sebebiyle ortaya çıkan bir durumdur. Kültürel ve çevresel etkenler ile birey çocukluğundan itibaren ya da ilerleyen yaşlarda edindiği yanlış beslenme alışkanlıklarıyla vücut ağırlığı artabilir. En uygun çözüm yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri doğrultusunda fazla kilolardan kurtulmak, ve doğru beslenerek sağlıklı kilo sınırları içinde yaşamını sürdürmektir. Günümüzde obezite tüm toplumların hızla büyüyen ortak sorunu haline gelmiştir. Günlük fiziksel aktivitelerin minimale inmesi ve fast-food yeme kültürü ile obezitenin hızla artması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bir yandan günlük hareketlilik artırılırken diğer yandan doğru besin seçimi, yeterli miktarlarda tüketimin öğretilmesi ve bireylerin bilinçlendirilmesi önem taşımaktadır. Tüm yiyecekler uygun şekilde hazırlandığında ve tüketilen miktarı ayarlandığında keyifle tüketilebilir.
    2012 yılı sağlık bakanlığı tarafından obezite ile mücadele yılı olarak belirlendi ve geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı “Obezite İle Mücadele Hareketini” Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ’ın da katılımı ile başlattı.
    Obezite öncelikle çocuklara aktif bir yaşam ve doğru beslenme eğitimi vererek önlenmeli, kaybedilen zamanda oluşan obezite ile bireylerde farkındalığın artırılması ve eğitimle mücadele edilmelidir.
 

 

 

© 2011 İnteraktif Diyet - Tüm Hakları Saklıdır.